header-photo

هاشمی رفسنجانی: سیاستمداری از جنس تدبیر و شهامت

خطبه های نماز جمعه ی هاشمی رفسنجانی در 26 تیر را می توان همانند یک متن درسی در کلاس های سیاست آموزش داد. هر دو خطبه ی او کاملا هدفمند تهیه و ارائه شدند. او آیات و روایاتش را بسیار هوشمندانه و سنجیده انتخاب کرده بود. ابتدا ریشه ی خطبه هایش را زمان پیامبر قرار داد و بعد به امروز رسید. هدفم تحلیل خطبه ها نیست هدفم بررسی تاثیر خطبه هاست. اولین واکنش ها به خطبه ها کمی سرد و تا حدودی غیر مثبت بود. اما هر چه خطوط گفته هایش بیشتر جسته شد معانی آشکار و پنهان درخشان تری کشف شد طوری که مثلا یک نفر گفت که کرده های پیشین هاشمی را به سبب بازگشتنش به آغوش جنبش سبز می بخشد. احساسی که شاید خیلی ها با آن همدلی داشته باشند. و یا دیگری از پیش بینی اشتباهش نسبت به هاشمی عذر خواهی کرد. و خیلی ها نوشتند که هاشمی فراتر از انتظارها سخن گفت.

شگفت آن که همه این ها را هاشمی چنان دقیق و سنجیده گفت که کسی از مخالفانش نتوانستد و نخواهند توانست با انگشت گذاشتن بر گفته ای از او، وی را به هر دلیلی به ضدیت دینی و یا حکومتی با کودتاگران محکوم بکنند. همان گونه که هاشمی توانست نظر بسیاری از جنبشیان را تغییر دهد مطمئنم افراد بسیاری از معتقدان، روحانیون، نظامیان و امنیتی ها نیز از صحبت های او متاثر شده باشند. سفر بلافاصله او به مشهد هم دقیقا برای پی گیری این تاثیرهاست.
لینک مربوط 

حاشیه: کسانی که در دانشگاه های ایران درس خوانده باشند با درس "ریشه های انقلاب اسلامی" آشنایند. هاشمی بهترین کلاس این درس را به همه ی مردم ارائه کرد. اساتید این درس الگو برداری کنند.
---------------------------------------------------------------
کسانی که نوشته های حرف حساب را از طریق فید خوان می گیرند لطفا نوشته ها را از طریق ایمیل به دیگران هم برسانند و یا از آن ها بخواهند که مشترک شوند.
http://harfehesaaby.blogspot.com/feeds/posts/default


1 comments:
ناشناس

گفت...

حضرات آیات عظام مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی.

رونوشت: آیات عظام سیستانی، منتظری، موسوی اردبیلی و صانعی

سلام بر شما.

مطمئنا از حوادث دردناکی که اخیرا در تهران و سایر شهرها بوقوع پیوست مطلعید. حتما می دانید پاسخ اعتراضات رای دهنگانی که فکر می کنند از آرایشان صیانت نشده چگونه داده شده است.

متاسفانه در این نظامی که "مقدس" نامیده می شود قوه قضاییه قدرت و یا اراده آن را ندارد که به داد این مردم برسد. افرادی خشن و بی اعتنا به هرگونه معیارهای انسانی مردم را در خیابان ها مورد ضرب و شتم های وحشیانه قرار می دهند و به فجیع ترین وضع به قتل می رسانند. هیچکس هم نیست آن ها را به پای میز محاکمه بکشاند و عدالت را در مورد آن ها اجرا کند. فکر می کنید تا چه مدت این نظامی که آن را اسلامی و مقدس می نامند، می تواند با این وضع دوام آورد و با نصرت بالرعب بر مردم حکومت کند؟

خبرهای دردناکی از تعرض جنسی و قتل یک بانوی بازداشت شده شنیده شده است. شایسته است زیارت رجب خود را خلاصه تر برگزار کنید. از مشهد به تهران بیایید و پیگیر فقط همین یک مورد باشید.
آرش | Homepage | 07.20.09 - 4:22 am | #

به گمان من پیشنهاد آقای خاتمی و مجمع روحانیون مبارز مبنی بر برگزاری رفراندم درباره مشروعیت انتخابات اخیر در مرحله کنونی پیشنهاد خوبی است.

اما یادمان نرود هدف ما نهادینه کردن "انتخابات آزاد" در ایران و برای همیشه است.

زمان آن فرارسیده که همه فداکاری ها، جانبازی ها و خون های ریخته شده فرزندان دلاور این ملت از مشروطیت تا کنون برای آزادی و عدالت به ثمر بنشیند.
آرش | Homepage | 07.20.09 - 5:19 pm | #

هشدار:

گزارش تلویزونی پخش شده درباره آقای هاشمی حساب شده ساخته شده- برای جنگ روانی (با مشاورت ک گ ب). امیدواریم با حرف های امروز خامنه ای، مقدمه زدن آقای هاشمی نباشد!!!.

تاکید بر "قانون" در این گزارش در سخنان احمدی نژاد و خامنه ای هم آمده است. تاکتیک شان در این مرحله است.
آرش | Homepage | 07.20.09 - 5:43 pm | #

طبق همین “قوانین” من درآوردی خودشان:

آیت الله یزدی و جنتی و دیگران که دمشان با واگذاری کارخانه و معدن و غیره دیده شده، بیطرف نیستند و از عدالت ساقظ… خود خامنه ای هم مدتهاست…

طبق قانون اساسی موجود یک شرط صلاحیت “رهبر”، عدالت است!
آرش | Homepage | 07.20.09 - 6:39 pm | #
Blog Widget by LinkWithin