header-photo

این زندان است یا کافی نت؟ پایمال کردن تمام حقوق شهروندی / از نظر ج.ا. همه مجرم و فاسد و گمراهند مگر خلافش ثابت شود

پایگاه خبر-تحلیلی پارسینه با انتشار بخشنامه‌ای سخت‌تر شدن شرایط گشودن کافی‌نت در مشهد را گزارش می‌دهد(اینجا). البته ظاهرا «شرایطی مشابه نیز در شهرهایی چون شیراز، اصفهان و تبریز، برای این فعالیت صنفی وضع شده است» و این محدود به مشهد تنها نیست. نگاهی گذرا به این بخش‌نامه نشان می‌دهد که تقریبا تمام بند‌های آن با نگاه مجرمانه به انسان‌ حقوق شهروندی ایرانیان را نادیده می‌گیرد و زندگی خصوصی افراد را تنگ می‌کند و مورد جستجو قرار می‌دهد. 

اجبار به نصب دوربین مدار بسته، ثبت تمام ورود و خروج ها، بازداشتن افراد یک خانواده از نشستن کنار یکدیگر، محدودیت‌های فراوان (سنی و محلی) برای دارندگان و گشایندگان کافی‌نت، ثبت تمام جزییات شناسنامه (حتی  کد ملی) برای استفاده‌ی یک ساعته از اینترنت، اجبار دارنده‌ی‌ کافی‌نت به نگهداری این اطلاعات به مدت شش ماه و فیلم‌های دوربین به مدت سه ماه، جلوگیری از چسباندن هر گونه اگهی برای کافی‌نت بر روی شیشه و جلوگیری از گذاشتن هر نو سایبان (پرده و ...) بر شیشه و درخواست به شفاف بودن شیشه‌ی کافی‌نت و موارد دیگر نقض آشکار حقوق شهروندی برای داشتن آزادی و فضای خصوصی است و تجسس در تمام فعالیت‌های یک شهروند است.

صادر کننده این بخش‌نامه و کسانی که بخواهند آن را اجرا کنند باید در دادگاه‌های حقوق بشر مورد محاکمه قرار بگیرند. این بخش‌نامه هم دارندگان کافی‌نت و هم استفاده کنندگان از آن را ابتدا به ساکن مجرم، تروریست، خرابکار، فاسد، بزه‌کار، توطئه‌گر، دسیسه‌چین، و کلا خلاف‌کار تلقی می‌کند که این خلاف همین قانون اساسی جمهوری اسلامی است که اصل را بر برائت می‌گذارد.
--------------------------------------------------------------

متن کامل خبر پارسینه: 

به گزارش پارسینه، اخیرا شرایط گرفتن مجوز برای دایر نمودن سالن اینترنت حضوری (کافی نت) در مشهد افزایش یافته است که برخی از این شروط قابل توجه و حتی عجیب است و موجب اعتراض برخی کافی نت داران مشهدی نیز شده است.

متن کامل این شرایط از این قرار است:

1_متقاضی باید دارای حداقل 30 سال سن و متاهل باشد.
2_ دارا بودن گواهی پایان دوره ICDL از مراکز معتبر یا تحصیلات مرتبط با رایانه ، شبکه و اینترنت و یا تایید کمیسیون فنی اتحادیه.
3_نصب دوربین مدار بسته (مشخصات فنی دوربین توسط اتحادیه پس از اخذ تاییدیه از کمیته تخصصی تعیین خواهد شد )
4_ واحد صنفی باید در حاشیه خیابان باشد.
5_ واحد صنفی داخل پاساژ نباشد.
6_ واحد صنفی داخل طبقه نباشد.
7_واحد صنفی نزدیک مراکز آموزشی دخترانه نباشد
8_واحد صنفی کاملا آکواریوم و دارای شیشه بیرنگ باشد به طوریکه داخل واحد صنفی از بیرون کاملا قابل رویت باشد.
9_چسباندن هر نوع پوستر یا کشیدن پرده یا حصیر که باعث شود داخل مغازه از بیرون قابل رویت نباشد ممنوع است.
10_نشستن زن و مرد حتی محارم کنار یکدیگر ممنوع است.
11_از گذاشتن نام خارجی و اصطلاحات بیگانه جهت واحد صنفی جداخودداری نمایید.جهت انتخاب نام با دبیرخانه هماهنگی نمایید.
12_داشتن کپسول ضد حریق و جعبه کمک های اولیه الزامی است .
13_ساعت ورود و خروج مراجعان باید در دفتر مخصوصی ثبت گردد.
14-ارائه خدمات به کاربران بدون ارائه مدارک هویتی معتبر ممنوع است ..متصدی مکلف است پس از رؤیت اصل مدارک هویتی معتبر و تطیبق عکس ، نام و نام خانوادگی ،نام پدر ، شماره شناسنامه ، محل صدور و کد ملی را دقیقا" ثیت نماید.
15_متصدی مکلف به نگهداری اطلاعات مندرج در بند 14 به مدت 6 ماه و نگهداری اطلاعات دوربین مدار بسته به مدت 3 ماه میباشد.در غیر این صورت مسئولیت قانونی خواهد داشت

بند های 3 و 7 و 10 و 13 و 14 و 15 درقوانین صنفی هیچ کجای کشور و حتی در مشهد مقدس که این قانون لازم الاجراست جامه عمل نمی پوشد سوال اینجاست که آیا متصدی کافی نت میتواند واقعا این قوانین را در محل کار خود اجرا نموده و به ثبت مشخصات شناسنامه ای و کد ملی مراجعین و مانع شدن از نشستن محارم در کنار یکدیگر بپردازد ؟

آیا امکان این هست که زن و شوهری برای ثبت نام عتبات عالیات پشت کامپیوتر نشسته اند و یا پدر و دختری که در حال انتخاب واحد و پرداخت الکترونیک شهریه دانشگاه میباشند را به دو قسمت مجزای کافی نت هدایت کرد ؟

در روزگاری که قریب به اتفاق امور اینترنتی شده و دولت محترم نیز سعی در نهادینه کردن دولت الکترونیک مینماید و اکثر مراجعین به اینگونه امور میپردازند چنین قوانینی منطقی به نظر میرسد ؟ شاید در گوشه و کنار شهر همکاران بدون مجوز و غیر مسئول در محل کسب خود رعایت شئونات اسلامی را ننمایند که بسیار پسندیده است با اینگونه همکاران برخورد جدی شود و حتی در صورت داشتن پروانه کسب اتحادیه محترم میتواند پروانه فرد خاطی را باطل کند اما بسط دادن این گونه جرایم به کلیه کافی نت ها و بجای نظارت دقیق و برخود قاطع صدور چنین بخشنامه هایی که نمیتوان اجرا نمود جای تامل بیشتری دارد .

آیا با نظارت دستگاههای موازی متعدد نظیر بازرسی اتحادیه ; مجمع امور صنفی ; بازرسی اداره بازرگانی ; اداره نظارت بر اماکن عمومی ; و حتی پاسگاه انتظامی محل ! بر کار کافی نت ها بازهم در این صنف تخلف صورت میگیرد ؟


*دکتـرعلی شـریعتی: در ممکلتی که فقط دولت حق حرف زدن دارد هیچ حرفی را باور نکنید*
*رسـانه شمایید: این نوشتـه را برای دیگران هم بفرستید.  سبز یعنی استقامت تا بهار*
*«حرف حساب» ف-ی-ل-ت-ر است از دیگران بخواهید از اینجـــــــــــــــــا مشترک شوند*


3 comments:
صدف

گفت...

این مطلب رو که خواندم شاخهام سبز شد...البته اینقدر از این شیرین کاریها زیاد کردن که خیلی وقته سبز شدن...شاید از بدو تولد

عرفان جان از کامنتت در لینکم ممنون...فعلا انرژیم جیره بندیه...گفتم اینجا تشکر کنم...
از پستتون هم متشکر...وقت کردی پست امروز من رو هم بخون

ناشناس

گفت...

با سلام و خسته نباشید

ما در برنامه رادیویی خود، بخشی را به معرفی بلا گر ها اختصاص داده ام. قصد داریم شما و وبلاکتان - حرف حساب -را در این بخش معرفی کنیم. اگر علاقمند هستید با ما تماس بگیرید
برنامه ما را می توانید در اینجا http://www.khodrahagaran.org/radio.htm
ببنید و بشنوید
برای تماس radio@khodrahagaran.org

با سپاس
منتظر تماس شما هستیم

علی شریفیان
مدیر تولید VOKRG

ناشناس

گفت...

با سلام .. کارتون ها و طرح های جدیدتر در این بلاگ

جدیدترین پست : پدر پسر شجاع ! د رابطه با شجاعت شیخ اصلاحات
Blog Widget by LinkWithin